صفحه اصلي
زمان ديجيتال
شنبه 28 مهر 1397  
اخبار1397/2/5 چهارشنبه مدیر کل کتابخانه های استان بوشهر در نشست کتابخوان تخصصی خلیج فارس: روز ملی خلیج فارس با هویت تاریخی و فرهنگی ملت ایران پیوند خورده است. در آستانه روز ملی خلیج فارس نشست تخصصی کتابخوان با همین موضوع در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر نشست تخصصی کتابخوان خلیج فارس صبح چهارشنبه پنجم اردیبهشت ماه با حضور اساتید دانشگاه و پژوهشگران این حوزه در سالن اجتماعات اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر  برگزار شد.

سید علی هاشمی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر در ابتدا ضمن خوش آمد به حضار، در مورد نشست تخصصی کتابخوان گفت: این سلسله نشست ها با حضور نخبگان و پژوهشگران در موضوعع های تخصصی برگزار می شود.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان بیان داشت: ارائه دهندگان دراین نشست به ارائه تحقیقات، آثار و تجربیات مطالعاتی خود در موضوع خلیج فارس خواهند پرداخت.

سید علی هاشمی عنوان کرد: رسالت کتابخانه های عمومی صرفاَ محدود به تأمین و توزیع کتاب نیست بلکه باید با برنامه ریزی در راستای رسیدن به اهداف و سیاستهای نظام مقدس جمهوری اسلامی گام برداریم.

وی افزود: روز ملی خلیج فارس که با هویت تاریخی و فرهنگی ملت ایران پیوند خورده است.

هاشمی گفت: خلیج فارس ظرفیت ها و پتانسیل های عظیمی در صنعت گردشگری، تجارت و صنایع ، نفت و گاز و ... دارد و یک پل ارتباطی بین شرق و غرب است و همه این ظرفیتها برای نظام مقدس جمهوری اسلامی بسیار مهم است.

 ایشان تصریح کرد: اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی روزی را به نام روز ملی خلیج فارس نام گذاری و در تقویم ملی ثبت نموده است، قطعا داراری اهداف و فلسفه بسیاری است که برای نسل امروز باید تبیین شود.

هاشمی خاطرنشان کرد: وظیفه همه علاقه مندان به این سرزمین است که در ارتباط با حوزه خلیج فارس و حفظ نام اصیل آن تحقیق و پژوهش کنند.

هاشمی گفت: 366 سال پیش ملت ایران کرانه خلیج فارس را پس از 117 سال سلطه پرتغالی ها باز پس گرفت و هم اکنون نیز با توجه به تهدید های موجود از ناحیه دشمنان و استکبار به خاک این کشور، علی الخصوص خلیج فارس نیروهای جان بر کف سپاه، ارتش و بسیج در کنار هم  در حال صیانت از این مرز پرگهر هستند.

وی افزود: اداره کل کتابخانه های عمومی استان با مشارکت مرکز اسناد و کتابخانه ملی بوشهر این نشست را برگزار کرده است.

در این نشست دکتر عبدالکریم مشایخی، دکتر غلامحسین نظامی، دکتر عباس عاشوری نژاد و دکتر علی رسولی به ارائه پژوهش های مطالعاتی خود پرداختند.

دکتر عبدالکریم مشایخی: کتاب تذکره للمتقین: تفصیل جزیره هرمز/ معین التجار بوشهری/ نادره جلالی

این کتاب نخستین بار در سال 1328 توسط معین تجار بوشهری در سه دفتر چاپ می شود. جایگاه تاریخی خلیج فارس، سیراف، بزرگان این ناحیه مثل سلیمان سیرافی، بسیاری از تجار بزرگ، و... جریان های سیاسی فرهنگی اجتماعی و اقتصادی مهمی را سبب شده و در این کتاب به بررسی نقش و ترقی و توسعه تجارت دریایی خلیج فارس در دوره قاجار نیز پرداخته شده است. مطالعه زندگی و بررسی مستند فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شخصیت هایی همچون معین‌التجار (که امتیاز کمپانی ناصری را داشت) در دوران قاجاریه و پهلوی در جهت روشن شدن بخشی از تاریخ تحولات اقتصادی معاصر ایران مهم است که در این کتاب به آن اشاراتی می شود.

 

دکتر عباس عاشوری نژاد: کتاب امپراطوری عثمانی در بندر بوشهر و خلیج فارس/عباس عاشوری نژاد

غربیان همواره در صدد بودند سرزمین های مشرق از جمله منطقه ی خلیج فارس و کشورهای دریای عمان و اقیانوس هند تسلط یابند و با برقراری روابط تجارت دریایی میان هند و اروپا، کشورهایی مثل عثمانی را از منافع آن محروم سازند. در مقابل این تهدیدات، امپراتوری عثمانی تلاش نمود ضمن ورود به منطقه ی خلیج فارس و دریای عمان شیب سقوط خود را کند یا به کلی برطرف نماید. در این راستا عثمانی ها نیز تلاش می کردند که در آب های جنوب نیروهای رقیب را مغلوب نمایند؛ امری که تحقق آن به چالش نظامی و سیاسی امپراتوری عثمانی و کشور پرتغال در خلیج فارس و دریای عمان منتهی شد.

 

دکتر غلامحسین نظامی: نقش بصره و بنادر کرانه های شمالی خلیج فارس در روابط ایران و عثمانی/ غلامحسین نظامی

موضوع این کتاب بررسی روابط ایران و برخی دول همسایه از دوره شاه صفی صفوی تا زمان محمد شاه قاجار بر سر بندر بصره به طور اخص است. به نظر نویسنده رقابت تجاری, یکی از مبانی روابط ایران و عثمانی بوده و تسلط سیاسی بر بصره یا در اختیار گرفتن تجارت این بندر, مایه بسیاری از اختلالات دو کشور به شمار می‌آمده است. بندر بصره آن زمان به دلیل دسترسی به خلیج فارس و ترانزیت تجارت با هند جایگاه ویژه‌ای داشت و عواید چشمگیر حکام بصره از بازرگانی و تجارتی که از هند تا اروپا را دربرمی‌گرفت عامل اصلی رقابت سلاطین ایران و عثمانی بر سر این بندر بود.

 

دکتر علی رسولی: مقاله اصطلاح "سیف" در جغرافیای تاریخی خلیج فارس/ علی رسولی/ نشریه پژوهش‌های تاریخی دانشگاه اصفهان

نامها نه تنها به گذشته اشاره می کنند بلکه به آینده نیز اشاره دارند   ویلهلم آیلرز

اصطلاح "سیف" در قرون 3 و 4 هجری و نخستین بار توسط سلیمان سیرافی مطرح می شود و معنی لغوی آن در زبان عرب به معنی ساحل دریا می باشد. بررسی توپونومی یا نامشناسی نشان می دهد که کلمه "سیف" به استناداتی که در این کتاب آمده "شیف" یا "شیب" بوده و "شیب" نیز به مناطقی گفته می‌شده (و حتا می شود) که مقابل یا روبروی پشت کوه بوده است. و در منطقه خلیج فارس و دریای عمان چون غالبا ساحل نوار باریکی بین کوه و دریا بوده، پس می توان گفت که سواحل این نواحی سیف بوده اند و این سواحل چنان اهمیتی داشته اند که به فرهنگ لغات و اصطلاح زبان عربی وارد می شوند. البته هم عرض اهمیت سواحل و بنادر مناطق کوهستانی همسایه آن نیز در تغیرات آن نقش داشته اند. مثلا وقتی که دوران ترقی سیراف را داریم نواحی پشت کوهی آن نیز مانند جم فعلی در ترقی بوده اند و بالعکس.

 

نسخه قابل چاپ

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما